Општина Стари Град , Београд
Дана 26.11.2022. године у организацији Фондације грчке националне мањине у Србији и Националног савета грчке националне мањине, одржана је Свечана академија Фондације грчке националне мањине у Србији. Културна манифестација је одржана у амфитеатру Градске општине Стари град у Београду. Манифестацију је поздравио г-дин Александар Пуача, помоћник председника Градске општине Стари град, који се пригодном речју обаратио свим присутнима. У поздравној речи Петар Родифцис-Нађа, председника националног савета грчке националне мањине, истакао је захвалност свима који су допринели да се реализује културна манифестација’’Дани грчке културе’’ у Београду. Такође је подсетио, да је Национални савет грчке националне мањине био основан управо у овом амфитеатру априла 2004 године, те се сарадња са градском општином Стари град само наставља.
Осим добитника признања, међу званицама била је присутна г-ђа Катерина Рапти, отправник послова амбасаде Републике Грчке у Београду, г-дин Вук Дапчевић, потпредседник Хеленског привредног удружења Србије, г-ђа Јадранка Живановић, управница Хеленске фондације за културу у Београду. Такође били су присутни и чланови Националног савета грчке националне мањине, припадници грчке заједнице из Београда, студенти Филолошког факултета у Београду, као и други уважени гости.
Манифестација је подржана од стране Министарства културе и јавног информисања, Министарства за људска и мањинске права и друштвени дијалог и Покрајнског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне заједнице.
Из поздраве речи Петара Родифцис-Нађа, председника Националног савета грчке националне мањине:
‘’Свечана академија Фондације грчке националне мањине у Србији има велики значај за грчку заједницу, јер се по трећи пут додељују награде појединцима и установама, који су у дужем временском периоду дали велики допринос афирмацији хеленизма у Србији.
Република Србија, је омогућила својим мањинским законима, да данас грчка заједница, оличена у својим институцијама Националног савета грчке националне мањине и Фондације грчке националне мањине у Србији, може да ода признање генерацијама људи, који су у протеклих 30-так и више година, били недовољно видљиви у јавности, односно, нису им додељена заслужена јавна признања за њихов допринос афирмацији хеленизма у Србији. Све њих повезује једно иста одлика, а то је љубав према грчком народу, његовој историји, традицији, обичају, култури и језику, као и узајамно поштовање које су српски и грчки народ градили и неговали једно према другоме, деценијама уназад. Данас одајемо захвалност свима вама, који сте заслужили ова признања, а на нама је да следимо ваш пример и покушамо да га ојачамо заједничким пројектима и међусобним повезивањем институција, удружења и појединаца, који се баве афирмацијом хеленизма у најширем смислу.
Такође жеља нам је да, успоставимо заједничку сарадњу са добитницима признања, да у наредном периоду поставимо услове за реализацију заједничког пројекта стварање ”Музеја – куће грчких потомака у Србији”, са седиштем у Београду (Земуну), у којој би била постављена стална изложбена етно поставка, са својом библиотеком и уметничком радионицом.
Искористио бих да позивем јавност и вас, да нам упутите предлоге са биографијама појединаца и институција, којима би биле додељена заслужена признања у области афирмације хеленизма, у наредним годинама. На тај начин оставићемо траг у времену, који ће наредни нараштаји надграђивати.
Са жељом да сви заједно допринесемо успешном представњању грчке културне баштине у Србији, примите од мене још једном захвалност што смо данас сви заједно’’
Списак добитника признања ФГНМС за 2022. годину
Списак добитника НАГРАДЕ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО у области афирмације хеленизма у Републици Србији:
Повеља са ЗЛАТНОМ плакетом, признање за ЖИВОТНО ДЕЛО:
- професор др Војкан Стојичић, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији,у областима академског очувања грчког језика и културе и јачања српско-грчких пријатељских односа
- Удружење српско-грчког пријатељства ”Кантакузина” Смедерево, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији, у областима очувања грчког језика и културе и јачања српско-грчких пријатељских односа
- Друштво српско-грчког пријатељства ”Ристо Колоњаси” Пожаревац за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији, у областима очувања културе и јачања српско-грчких пријатељских односа
Повеља са ПЛАТИНАСТОМ плакетом, признање за ЖИВОТНО ДЕЛО: - Протојереј ставрофор Димитрис Касапис, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма и духовне повезаности, очувању и јачању српско-грчких пријатељских односа у Републици Србији
- Др Александра Пећинар, за изузетне заслуге у дугогодишњој афирмацији хеленизма у Републици Србији и доприносу у личном истраживачком књижевном стваралаштву историјских и друштвених српско-грчких односа и њиховом свеукупном јачању.
- Александра Гаруновић, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији, у областима очувања грчког језика и културе и јачања српско-грчких пријатељских односа у Сремској Митровици и Републици Србији.
- Евангелос Хатзопулос за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији, у областима очувања културе и спорта и јачања српско-грчких пријатељских односа у Републици Србији.
- Др Мирољуб Манојловић, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији у областима, у областима очувања и тумачења историјских и друштвених српско-грчких пријатељских односа у Пожаревцу, као и јачању српско-грчких пријатељских односа у Републици Србији.
- Костантинос Турнидис, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији у областима очувања грчког језика и културе и јачања српско-грчких пријатељских односа у Републици Србији.
- Срђан Шапер, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији, у областима очувања грчког језика, културе, донаторства и јачања српско-грчких пријатељских односа
- Озрен Карамата, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у Републици Србији у областима очувања културне и историјске баштине грчке заједнице у Земуну и јачању српско.грчкох пријатељских односа у Републици Србији.
Повеља са СРЕБРНОМ плакетом, признање за ПОСВЕЋЕНОСТ: - професор Евангелиа Захаропули, за вишегодишњу посвећеност и допринос афирмацији хеленизма у Републици Србији, у областима очувања грчког језика, образовања и културе и јачања српско-грчких пријатељских односа у Републици Србији.
- професор Христос Ментзиос (Цхристос Ментзиос) , за вишегодишњу посвећеност и допринос афирмацији хеленизма у Републици Србији, у областима очувања грчког језика, образовања и културе и јачања српско-грчких пријатељских односа у Републици Србији.
- Основна школа ”Скадарлија” Београд, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у областима очувања грчког језика и културе и јачања српско-грчких пријатељских односа у Београду и Републици Србији.
- Основна школа ”Ђорђе Натошевић” Нови Сад, за вишегодишњи допринос у афирмацији хеленизма у областима очувања грчког језика и културе и јачања српско-грчких пријатељских односа у Новом Саду и Републици Србији.
Више информација на фејсбук страници Кантакузина Са Га По и страници Национални савет грчке националне мањине.