8. септембар 2021.
У име националног савета Грчке националне мањине, на одржаном позивном догађају учествовао је Петар Родифцис-Нађ, председник.
Текст и слике преузети са званичног сајта МЉМПДД:
У организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Савета Европе, 8. септембра 2021. године у Београду, представљена је Еx–post анализа ефеката примене Акционог плана за остваривање права националних мањина.
Анализа је израђена у оквиру заједничког пројекта Савета Европе и Европске уније „Промоција различитости и равноправности у Србији“. Представљању Анализе присуствовали су представници релевантних државних органа, независних тела, међународних организација и представници националних савета националних мањина.
У уводном обраћању присутне је поздравила помоћница министра Ивана Антић, која је изнела да су разлози за израду предметне анализе, садржани како у Закону о планском систему тако и у потреби да се, након 5 година примене, утрврди да ли су реализоване све активности и да ли су остварени предвиђени циљеви.
„Ова анализа даће смернице за методологију израде новог стратешког документа, који ће бити базиран на Извештају о напретку у процесу приступања Србије Европској унији, као и на препорукама из Четвртог мишљења Саветодавног комитета о спровођењу Оквирне конвенције за заштиту националних мањина, а израду новог стратешког документа координираће Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.“ истакла је Антићева. „Ex-post анализа акционoг плана отвара простор за будући рад. Постоји потреба да се активности учине специфичнијим и мерљивим. Потребно је повећати знање и податке о положају припадника националних мањина. Ово захтева свеобухватну и
партиципативну припрему пописа становништва у октобру 2022. године, укључујући и утврђивање права припадника мањина на вишеструку националну припадност. Штавише, политике треба да постану свеобухватније и холистичније, по секторима, као и према старости, полу и географским групама. Демократији је потребно национално мањинско окружење без говора мржње. Као један од оснивача Опсерваторије Савета Европе за наставу историје у Европи, српска влада има посебну одговорност за обезбеђивање мултикултуралне, међукултурне и вишеструке перспективе у образовању и култури “, рекао је Тобиас Флесенкемпер, шеф канцеларије Савета Европе, подсећајући на резолуцију Комитета министара од априла 2021.
Заменик председавајућег Координације националних савета националних мањина Далибор Накић, истакао je да Акциони план за остваривање права националних мањина од изузетног значаја за припаднике националних мањина који живе у Републици Србији и да ће национални савети, као и до сада, да се активно укључе у рад на његовом унапређењу, као и у реализацији активности и праћењу спровођења Акционог плана.