Док је већинско становништво индиферентно према попису или не зна за њега, дотле организације националних мањина агитују на своје припаднике да се одазову у што већем броју. Биће то први попис становништва са електронским упитницима што код неких грађана изазива сумњу. Казна за одбијање учешћа у попису иде до 50.000 динара
Попис становништва у Србији почиње за недељу дана – 1. октобра. Биће то први попис са електронским упитницима, па ће зато и прелиминарни резултати бити познати већ крајем новембра. Због увођења ове нове технологије неки грађани стрепе од злоупотребе података, па су по друштвеним мрежама раширени позиви на бојкот пописа. Помињу се разне теорије завере.
Поједини медији оцењују да позитиван однос према попису имају националне мањине, а да је већинско становништво или индиферентно или није обавештено да ће се попис уопште десити.
Да се одазову попису, припаднике националних мањина позивају и званичници. Зузана Павликова, главна саветница за питања националних мањина у Мисији ОЕБС-а у Србији, објашњава да је то зато да би се видела разноликост која овде постоји и која је јединствена у Србији”.
Објаснила јеи да “питања која се тичу етничке припадности и вероисповести, укључујући и матерњи језик, нису обавезна“, и подсетила “да се тиме бави и Копенхашки документ из 1990. године који каже да је припадност националној мањини лични избор. Јавно изражавање или реализација тог избора не сме да донесе никакве негативне последице за особу”.
Попис становништва је једино и највеће статистичко истраживање које обезбеђује индивидуалне податке од сваког грађанина. Спроводи се сваких десет година, а од последњег 2011. године прошло је више због епидемиолошке ситуације.
Пописом су обухваћени сви грађани Србије и сва лица која имају боравак или пребивалиште у Србији.
Ко одбије попис, чека га новчана казна од 20.000 до 50.000 динара.
Пописивачи ће ићи од врата до врата и попуњаваће два упитника: пописницу и упитник о становима. Од грађана ће тражити да им кажу име и презиме, пол, старост, матични број, миграторна и културолошка обележја, и податке о економској активности – исто као и приликом прошлог пописа.
Законска обавеза је да се на постављена питања одговори тачно. Постоје три питања на која не мора да се дâ одговор – о националној припадности, вероисповести и матерњем језику.
Постоје питања која су наизглед необична, попут оног за људе који су неко време провели у иностранству: када и колико дуго су боравили ван земље.
Неуобичајено је и питање које се поставља само мушкарцима: колико биолошке деце имају, или питање где је живела мајка у моменту рођења детета. У Републичком заводу за статистику кажу да је то питање логично јер се деца из сеоских средина рађају у породилиштима најближих градова, па ће се испоставити да се у неком селу није родило ниједно дете, јер пише да су се родила у граду.
Тврде из Републичког завода и да ће се сваки индивидуални податак користити само у статистичке сврхе. То би требало да значи да индивидуални подаци са именом и презименом никада и нико неће добити од Републичког завода за статистику (РЗС) и користиће се само у статистичке сврхе.
“Цела апликација је криптована од почетка до краја и на нама је потпуна одговорност. Не треба да постоји било какав страх, грађани треба да се попишу јер је то важно за све нас”, поручују из РЗС.
Демографи очекују да ће резултати показати да Србија има око 600.000 мање становника него што их је имала 2011. године.
Текст преузет са сајта www.vreme.com
Проглас НСГНМ
ЗАШТО СЕ НА ПОПИСУ ТРЕБА ИЗЈАСНИТИ ДА СТЕ ГРКИЊА ИЛИ ГРК
- УКОЛИКО ИМАТЕ ГРЧКО ПОРЕКЛО ИЛИ СЕ ТАКО ОСЕЋАТЕ
- УКОЛИКО ЖЕЛИТЕ ДА СЕ У ВАШОЈ СРЕДИНИ НЕГУЈЕ ГРЧКА КУЛТУРА, ТРАДИЦИЈА И ЈЕЗИК
- УКОЛИКО ЖЕЛИТЕ ДА У ВАШОЈ СРЕДИНИ ОСТАВИТЕ ТРАГА О ВАШОЈ И ГРЧКОЈ ПРИСУТНОСТИ
- УКОЛИКО ЖЕЛИТЕ ДА ИСТАКНЕТЕ ВАШУ ОСОБЕНОСТ КОЈА ВАС ЧИНИ ПОНОСНИМ НА ТО ШТО ОСЕЋАТЕ ДА СТЕ ГРКИЊА ИЛИ ГРК
- УКОЛИКО ЖЕЛИТЕ ДА КОРИСТИТЕ ПРАВА У ОБЛАСТИ ЗАШТИТЕ ЉУДСКИХ И МАЊИНСКИХ ПРАВА
- ДА НЕ БУДЕМО ”НЕВИДЉИВИ” ЗА ЈАВНОСТ
- УКОЛИКО СТЕ САГЛАСНИ СА БАР ЈЕДНИМ ОД НАВЕДЕНОГ
ИЗЈАСНИТЕ СЕ КАО ПРИПАДНИК ГРЧКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ!
ТО ЈЕ ПОТРЕБНО ЗБОГ НАШЕ ПРОШЛОСТИ, САДАШЊОСТИ И БУДУЋНОСТИ!
,,ГРК ЈЕ СВАКИ ОНАЈ КОЈИ ЖЕЛИ ДА БУДЕ ГРК,
КОЈИ СЕ ОСЕЋА ГРКОМ И КО КАЖЕ ДА ЈЕ ГРК”
ЕЛЕФТЕРИОС ВЕНИЗЕЛОС
Председник Националног савета грчке националне мањине у Републици Србији
Петар Родифцис-Нађ