У Новом Саду и месту Маглићу, општина Бачки Петровац, реализовала се прва фаза пројекта ”Грци у Војводини 1945-1949”. Носилац пројекта је био Архив Војводине у Новом Саду, а партнери су били Фондација грчке националне мањине у Србији и Удружење ”Културни центал Булкес-Маглић” из Маглића. Пројекат су помогли Министарство културе Р Србије , Покрајнски секретаријат за образовање,прописе, управу и националне мањине, Национални савет грчке националне мањине у Србији.
Пројекат је реализован кроз три тематске активности:
Свечано отварање изложбе ” Грци у Војводини 1945-1949” у Архиву Војводине 12.05-07.06.2023. године
Презентација књиге Тасоса Ангелопоулоса ”Позоришне и уметничке активности грчких и политичких избеглица у Источној Европи (1945-1956), 16.05.2023. године
Културна манифестација ”Сусрет потомака и сведока боравка грчких избеглица 1945-1949 године у Буљкесу”, 19.05.2023. године
Поздравнa реч Петра Родифцис Нађа, председника Националног савета грчке националне мањине у Србији
Поштовани гости и драги пријатељи, желео бих да поздравим чланове грчке заједнице из Војводине и Србије, Мађарске, Чешке, као и земље нашег порекла Грчке. У име грчке заједнице Србије и у своје лично име, желим да вам се захвалим што се данас видимо и што сте се одазвали позиву организатора данашњег догађаја г-дина Радомира Зотовића, председника удружења ”Културни центар Булкес-Маглић”, да дођете данас у Маглић и да се подсетимо на заједнички значајан историјски догађај.
Посебно бих се захвалио директору Архива Војводине из Новог Сада др Небојши Кузмановићу и члановима пројектног тима, на челу са др Драганом Катић и њеним сарадницима, без чије иницијативе и залагања не би било ни овог данашњег догађаја.
Захвалио би се још једном председнику удружења ”Културни центар Булкес-Маглић” Радомиру Зотовићу на досадашњем залагању за очувањем историјског сећања на догађај који се одиграо у данашњем Маглићу, а који је битан за грчку заједницу у Војводини и шире. Поздравио бих и чланове удружења спрско-грчког пријатељства ”Ирида” из Сремске Митровице, Удружење српско-грчког пријатељства ”Кантакузина” из Смедерева, Удружења ”Грчки културни центар Слога” из Суботице, Удружења ”Грчких потомака – Нови Сад”, Удружење српско-грчког пријатељства ”Јоргакис Олимбос” из Београда. Захвалио би се и професору Филозофског факултета Универзитета у Београду, др Милану Ристовићу из Београда, на својим ранијим штампаним издањима о овом трагичном грчком догађају. Национални савет грчке националне мањине у Србији, са својом институцијом Фондацијом, била је партнер у овом пројекту. Данас имамо изузетну част да су са нама припадници грчке заједнице из Мађарске, са председником г-дином Константиносом Христодоулом из Будимпеште. Са нам је посланик грчке заједнице у мађарском парламенту г-дин Лаократис Коранис из Бјелојаниса у Мађарској.
Могу слободно да кажем, да данашњи дан представња важан историјски дан, јер се по први пут у Србији окупљају грађани који имају порекло из данашњег Маглића, односно који су били лично сведоци овог историјског периода или су им то били родитељи. Али исто тако, да није било тог трагичног догађаја, не би били ни ми данас овде, као њихови потомци.
Такође, по први пут у Војводини и Србији, једна јавна установа Архив Војводине из Новог Сада, презентовала је кроз јавну изложбу, архивска документа о важном историјском догађају за грчку заједницу. Некако су се ”коцкице” сложиле и данас после 74 године од тог историјског догађаја распуштања ”Грчке комуне” у Буљкесу, данашњем Маглићу, први пут се јавно у Војводини и Србији отварила изложба са овом темом.
Трагичан догађај за грчки народ, изазван грађанским ратом у Грчкој, непосредно после другог Светског рата, изазвао је да је велики број грчких избеглица, који су нашли своје привремено ”уточиште” у многим местима у Југославији, а најбројније и најорганизованије је било у тадашњем Буљкесу. То је била прва екстериторија у Југославији, у којој су владали грчки закони, закони ”Грчке комуне”, са својим културним и економским саморазвојем. Имали су своју платну новчаницу ”Буљкешки динар”, своје штампане новине, радионице, учионице, позориште. На жалост данас је од оригиналних предмета и докумената врло мало остало у Маглићу.
Ово је важан дан и из разлога зато што желимо да као Грчки национални савет, подржимо иницијативу удружења ”Културног центра Булкес-Маглић” да се у Маглићу постави стална јавна културно-историјска изложбена поставка са сећањима на ово значајно историјско присуство грчке заједнице у АП Војводини. У том смислу, желимо да преко републичких и покрајнских органа, општине Бачки Петровац, направимо услове за ову сталну поставку, као и да поставимо спомен обележје на све оне грке који су овде боравили у том периоду, без обзира на идеолошке разлике тог времена.
Надамо се да ће грчке заједнице у Чешкој, Мађарској, Румунији, као и историјске установе у Грчкој, препознати значај овакве историјске поставке у Маглићу и да ће и оне узети своја учешћа у помоћи реализације пројекта сталне поставке сећања на овај историјски период боравка грчког народа у Војводини.
Предлажем да се у то име, формира иницијативни Одбор за подизање спомен обележја у Маглићу, посвећен историјском сећању на 1945-49 годину и боравка грчке заједнице у Буљкесу, у који би били укључени сви који желе да помогну њеној реализацији.
Грчка заједница данас у Војводини и Србији, представља малобројну мањину и зато нам је веома важно да са већинским становништвом и припадницима другим мањинских заједница, сви заједно допринесемо успешном представњању грчке културне баштине у Србији, примите од мене још једном захвалност што смо данас сви заједно.
Више информација на старницама:
facebook str: Kulturni centar Bulkes-Maglić
facebook str: kantakuzina SaGaPo
facebook str: Arhiv Vojvodine
Видео запис о овом догађају се може преузети са линка: ТВ Петровец, Бачки Петровац https://www.youtube.com/watch?v=N3E-hQ7UkaY





























